OCEAN MOŻLIWOŚCI – DIAGRAM ISHIKAWA

Idź do grupy coachów i pokaż im jedno narzędzie, a oni z niego zrobią pięć nowych, świetnych metod pracy z klientem. Tyle moja refleksja po dzisiejszych warsztatach.

Diagram rybia ość nazywany także: wykresem przyczynowo – skutkowy, diagramem ryby,  został wymyślony przez Kaoru Ishikawa i jest szeroko stosowany w zarządzaniu jakością i ryzykiem.

W coachingu zastosowałam go do poszukiwania przyczyn głęboko zakorzenionych nawyków. Tych, które powracają jak bumerang pomimo dobrej woli i wielu podejmowanych prób. Jest to technika pracochłonna, która wymaga pochylenia się nad przyczynami rzeczy czasem przykrych, niejednokrotnie trudnych. Ale działa. Kiedy nastąpi moment Acha, coachingowy błysk, że to właśnie tu leży pies pogrzebany i tu skupiają się wszystkie niemoce, wtedy następuje prawdziwy coaching – szukanie samotnego celu i sposobów jego realizacji.

Uczestnicy dzisiejszych warsztatów, za co jestem im bardzo wdzięczna, znaleźli kilka modyfikacji diagramu, od namaluj swoja idealną rybę, czyli znajdź przyczyny marzeń, po priorytetyzację ości z użyciem fiszek.

Wszystkim bardzo dziękuję za aktywny udział i refleksję.

Ten wpis został opublikowany w kategorii coach, Coaching, Diagram Ishikawa, Kreatywność, Skrzynka z narzędziami, Warsztaty i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „OCEAN MOŻLIWOŚCI – DIAGRAM ISHIKAWA

  1. Pingback: Diagram rybia ość « coaching4smart

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s