BADANIE SKUTECZNOŚCI COACHINGU

ROI CoachingZ badania przeprowadzonego wśród amerykańskich top managerów wynika, że zwrot z inwestycji w coaching wynosi 545%, co oznacza, że każde wydane na ten cel tysiąc dolarów przyniosło 5,45 razy większy zwrot finansowy 
(Puls Biznesu, s. 16, Menedżerowie, pracujcie nad sobą, 19 lutego 2010 r.)

Świetne wieści, tym bardziej, że przeprowadzone dotychczas badania, sprawdzające skuteczność coachingu opierają się na opiniach osób, które skorzystały z takiej usługi.

W Polsce po raz pierwszy zbadały skuteczności coachinguMariola Czechowska-Frączak, coach z Mind Partners – Europejskiej Grupy Mentorów i Coachów Certyfikowanych i prof. Anna Zalewska ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

W badaniu wzięło udział 100 menedżerów z branż:

  • farmaceutyczna
  • FMCG
  • transportowa
  • bankowość
  • Internet.

Przed coachingiem uczestnicy określili, jakie rezultaty chcieliby osiągnąć. Po zakończonym procesie ewaluowali stopień zmiany, jaka u nich nastąpiła.

Badanie wykazało, że osoby, które przeszły proces coachingowy, pozytywniej myślą o warunkach pracy i współpracy z kolegami. Coaching wpłynął również na wyższą ocenę przełożonego, firmy i własnego rozwoju. Jak mówi M. Czechowska-Frączak, najlepsze efekty przynosi praca nad zmianą siebie, a nie otoczenia. Można to interpretować w ten sposób, że pierwsze sesje przynoszą zmiany w samorozwoju, kolejne umożliwiają pracę nad poprawieniem relacji z innymi. Dodatkowo panie wykazały, że coaching menedżerski jest bardzo skuteczną metodą wsparcia rozwoju kompetencji przywódczych.

Jednak o skuteczności coachingu decydują nie tylko kompetencje coacha, ale przede wszystkim zaangażowanie coachee i jego chęć do pracy nad sobą. Najlepsze, co może zrobić coach to ułatwić klientowi zbudowanie motywacji wewnętrznej, która jest prawdziwym motorem działań.

Jeśli Ty, Twój zespół lub Twoja firma szukacie wsparcia i pomocy przy osiągnięciu doskonałych rezultatów w 2013 roku, umów się na sesję próbną.

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii coach, Coaching, coaching zespołów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s