DZIEŃ 8 SZUKANIE SPÓJNOŚCI

szukanie spójności inga bielinskaWróć do arkuszy z dnia wczorajszego i zastanów się, jak komentarze Twojej podświadomości mogą sabotować realizację celu. To właśnie one spowodują, że cofniesz się w połowie drogi, dlatego tak ważne jest dobre sformułowanie celu. Takie, żeby Twoja podświadomość też się z nim identyfikowała.

Jak to zrobić?

Zanalizuj wczorajsze notatki.

Przypuśćmy, że chciałbyś zdać ważny dla Ciebie egzamin, który jest Ci bardzo potrzebny w awansie zawodowym. Twój cel brzmi: Chcę zdać egzamin do czerwca 2013. Ale Twoja podświadomość pokazała Ci negatywne obrazy. Czas spędzony na nauce to mniej czasu z rodziną. Strach, że pomimo kwalifikacji nie awansujesz. Zawsze można było wszystko zwalić na brak tego jednego papierka.

Czy takie myśli to znak rozdwojenia jaźni? Absolutnie nie. Tak działa mózg. Podświadomość nie będzie realizowała celu, który jest dla niej niemiły. Zasada jest prosta – ona lubi rzeczy przyjemne. Cele długoterminowe powinny być tak określone, żeby w każdej chwili powodowały pozytywny impuls. Czasami wystarczy popracować tylko nad formą językową opisania celu.

Oto kilka rad:

  • zdanie powinno być sformułowane pozytywnie (unikamy NIE-, BEZ- np. bezawaryjny i niezawodny samochód nie brzmi tak dobrze jak wytrzymały, solidny)
  • odczucia w Twoim ciele, kiedy odczytujesz cel też powinny być pozytywne (zwracaj proszę uwagę na każdy sygnał z ciała)
  • cel jest zależny tylko od Ciebie.

Zatem usiądź ze swoimi notatkami i przepisuj cel, aż Twoje ciało i podświadomość podpowie Ci, że to ten właściwy. Przykładowy problem z egzaminem u mojego klienta zakończył się na modyfikacji celu: W ciągu roku zdam egzamin, który jest atutem przy ubieganiu się o awans i powodem do dumy dla mojej rodziny. Tak sformułowany cel wspiera wartości klienta: rodzinę i rozwój.

Jeśli nie osiągniesz satysfakcji zostaw ten cel na później. Może potrzebuje więcej czasu do inkubacji.

Odnalezienie spójności pomiędzy Twoimi wartościami i postanowieniami noworocznymi sprawi, że dojedziesz do celu. Szykuj się do drogi!

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Coaching, Planowanie, Postanowienia Noworoczne, Spójność, Transformacja, wartości, Zmiana i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s