CZYTANIE SZKODZI

Czytanie szkodzi przekonaniom. Rozsadza je, poszerza, a często po prostu obnaża ich nieprzystosowanie do zmiennego świata.

Moim ostatnim odkryciem czytelniczym jest Etgar Keret, pisarz izraelski, który obnażanie absurdów świata opanował do perfekcji. Robi to w tak doskonały sposób, że mnie, naiwnej czytelniczce, wydaje się czasem, że pisarz tworzy surrealistyczne miniaturki prozatorskie, aż tu nagle błysk. Obnażenie jak nic!

Znam jednego chłopaka, który cały czas fantazjuje. Co tam cały czas – facet po ulicach chodzi z przymkniętymi oczami. (…) Gość fantazjuje o domach innych ludzi, że to jego dom. O samochodach, o pracy. Co tam praca – o żonie. Wyobraża sobie inne kobiety, że to jego żona. I też o dzieciach. (…) Godziny tak spędza. Gdyby to od niego zależało, całe życie by tak spędził.*

Refleksja jest nieunikniona. Ja też czasem tak mam. Co tam czasem! Biegnę wieczorem po Poznaniu, a w głowie slalomem omijam kolejne przeszkody zawodowe. W kolejce do kasy analizuję następny projekt. Oglądają film, często oglądam zupełnie inny, wyświetlany na projektorze moich myśli.

Taki Keret mi uświadomił, jakie zgubne są konsekwencje śnienia na jawie. Jego bohater nie doceniał, nie widział nawet, ani żony, ani dzieci, ani przyjaciela żony, który z nimi zamieszkał.

Nie uśmiecha mi się mieszkać z tym przyjacielem żony pod jednym dachem. Ćwiczę uważność.

A ty, ile czasu spędzasz w swojej głowie?

* Etgar Keret, Nagle pukanie do drzwi, tł. Agnieszka Maciejowska, s.40
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii coach, Coaching, Kreatywność, Twórcze Pisanie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „CZYTANIE SZKODZI

  1. Jacek pisze:

    Piękne i madre pisanie, dziekuję Inga..
    aż chce mi się wiecej czytać
    Jacek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s