COACHING CAFE – COACHING I WYNALAZKI

Nie znam nikogo, kto wybrałby sobie coaching na pierwszą pracę.

Coach nie wynurza się nagle z otchłani niebytu, albo innej piany morskiej. Zazwyczaj ma za sobą już sporo inspirujących doświadczeń zawodowych, prywatnych odkryć i przeczytanych książek. Bycie coachem to dalsza cześć podróży. Zawód, który następuje po innych, suma doświadczeń.

Każdy z profesjonalnych coachów pracuje w ramach kodeksu etycznego swojej organizacji. W moim wypadku jest to International Coach Federation, dla innych mogą to być wyznaczniki ICC, czy CoachWise. Jednak narzędzia wykorzystywane w procesie są wielokrotnie wzbogacane o pamięć tych z poprzednich (albo równoległych) wcieleń zawodowych.

W Coaching Cafe zorganizowanym w czwartek 26 lipca, Katarzyna Ziółkowska-Szyszło, coach i trener zarządzania rozwojem podzieliła się narzędziami, które wykorzystywane są w coachingu narracyjnym, choć pochodzą z narracyjnej psychoterapii Michaela White’a.

Zaprezentowała techniki pracy pozwalające na dokonywanie zróżnicowań w obrębie narracji i współtworzenie opowiadań o potencjale rozwojowym, tym samym służących zmianie.

Temat narracji bardzo jest mi bliski. Jestem przekonana, że życie to zestaw naszych opowieści o nim i niektóre z nich nas rozwijają, a inne ograniczają.  Praca nad zmianą to praca nad narracjami wzmacniającymi i dekonstrukcja tych, które limitują.

(Dla miłośników teorii literatury, wielki całus od Derridy.)

Bohater coachingu, oczami podejścia narracyjnego, jest obserwatorem i  konstruktorem rzeczywistości – tworzy opowieści o sobie, o innych, o świecie. Żyje w nich i nimi. To narracje kształtują jego życie i przynoszą mu istotne skutki praktyczne.

Opowiadanie o preferowanej tożsamości pomaga stworzyć pożądaną rzeczywistość i dzięki temu zbliża do osiągnięcia celu procesu coachingowego.

Oprócz istotnej wartości merytorycznej tego warsztatu, na podkreślenie zasługuje sam sposób objaśnienia niełatwego zagadnienia z dziedziny psychoterapii, zrobione celnie, z dowcipem i prosto.

Wiele życiowych przykładów spowodowało, że terminy jak eksternalizacja, konstruktywizm czy realizm empiryczny nie są już dla mnie tajemnymi zaklęciami.

W imieniu ICF Poznań bardzo dziękuję Kasi za ten inspirujący i wysoce przydatny trening.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii coach, Coaching, Warsztaty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s