PORAŻENI

Porażka bywa nieodzowna, nieunikniona, bolesna, druzgocąca, totalna, sromotna – żadnej, choćby neutralnej, przyjaźni z przymiotnikiem. Ciężki żywot ma to słowo. Oj, ciężki.

Porażka pochodzi bezpośrednio od słowa razić i należy do tej samej rodziny, co: porażenie, narazić, obrazić, wyrazić, przerazić, zarazić.

Jest zbyt jaskrawym światłem, strachem, bakcylem ciężkiej choroby. Rzeczy opisuje raczej negatywnie. Dawniej wyraz razić oznaczał też robić ogromne wrażenie na innych, ale te konotacje pogrzebano pod wiekami pesymistycznych skojarzeń językowych.

Nie lubię porażek. Nie znam nikogo, kto z uśmiechem na twarzy powie – tak, lubię przegrywać.

Może, dlatego ten temat wywołuje intensywne zainteresowanie i dyskusje.

Nieodzowna, nieunikniona, bolesna, druzgocąca, totalna, sromotna – żadnej, choćby neutralnej, przyjaźni z przymiotnikiem. Ciężki żywot ma to słowo. Oj, ciężki.

W myśleniu o niej zarysowują się wyraźnie dwa obozy – ignorujący: Porażka? Jaka porażka? Doświadczenie i nauka na przyszłość, może, ale nie porażka. I negatywny: Unikam, jak mogę, a kiedy się już zdarzy, zwalam na innych.

Pierwszy wypiera negatyw i owija w kolorowe papierki najbardziej gorzkie pigułki.

Drugi idzie przez życie z niechęcią spoglądając na innych, którzy kładą mu kłody pod nogi, przeszkadzają i częstują tym diabelnymi tabletkami.

Pierwszy mówi: nic się nie stało, drugi twierdzi: nie moja wina.

Z żadnym z obozów mi nie po drodze. Słowo jest słowem. Ma kształt i dźwięk i znaczy to, co wypisują słowniki. Znaczy negatywnie. Jedyne, co mogę, to w obliczu porażki zachować godność. Czytaj – przyjąć za nią odpowiedzialność, bez szukania uczynnych wymówek. Przyjrzeć się i przeanalizować, co i dlaczego nie wyszło.

A czasem, kiedy opadną już pierwsze emocje, pośmiać się.

I tego śmiechu życzę obu ugrupowaniom i sobie samej. Bo jak napisałam ostatnio – jedno jest w życiu nieuchronne – przegrana będzie Twoim udziałem. Zmierz się z nią z otwartymi oczami i otwartym umysłem, aby nieuniknione było przeżyte z sensem.

A Ty, w jakim jesteś obozie?

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii coach, Coaching. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s