MITY, KTÓRE OPÓŹNIAJĄ ZMIANY – W CZYM MOŻE POMÓC COACHING ZESPOŁÓW

Na stronach Harvard Business Review można przeczytać interesujący tekst Roberta Verganti The Myths That Preven Change. Autor, znany Wielkopolanom z warsztatów Zarządzania Innowacją przy ProDesign, wysuwa w nim tezę, że nie tylko elementy negatywne: ograniczenia, błędy, złe zachowanie, spowalniają proces wprowadzania zmian w organizacji.

Według Vergantiego pozytywne mity (skryte i jawne przekonania dotyczące działań firmy) mają taki sam wpływ na życie firm, ponieważ w znaczny sposób osłabiają postrzeganie nowych możliwości i nagradzają kurczowe trzymanie się starych i sprawdzonych metod. W dobie gwałtownych zmian ekonomicznych takie podejście wydaje się ryzykowne.

Jakie remedium jest idealne według autora? Seek an outside perspectiveposzukaj zewnętrznego obserwatora.

You need to look at the myth through third parties’ eyes. So ask someone outside your company to answer the questions (…) Powinieneś spojrzeć na mit z perspektywy osoby trzeciej. Poproś kogoś z zewnątrz o odpowiedzi na pytania(…)

Podobną funkcję – zewnętrznego, świeżego spojrzenia na działania organizacji – może spełnić coaching zespołów. Wprawdzie zadaniem coacha nie jest odpowiadanie na pytania, ale podważanie utartych schematów myślenia. Dzięki zewnętrznej perspektywie coach może sprowokować taką dyskusję, która w odpowiedni sposób pozwoli członkom zespołu zweryfikować swoje mity świetnych metod pracy i pozwoli zespołowi poszukać pionierskich rozwiązań na miarę nowych wyzwań.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Coaching. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s